Forum

Marked


Uthevet artikkel

    Kjedeantenning i perkusjonsrevolver

  • Kjedeantenning i perkusjonsrevolver

    Det har nesten vært en uskrevet regel at kjedeantenning i perkusjonsrevolvere blir forårsaket av mangel på kulefett foran kulene. Men er dette egentlig årsaken? Denne artikkelen setter fokus på fenomenet kjedeantenning, og baserer seg på omfattende testing.

Dagen i dag

3. september 1838

Etter to mislykkede fluktforsøk lyktes det den afroamerikanske borgerrettighetsaktivisten Frederick Douglass... Les mer ...

3. september 1838

Frederick Douglass flyktet fra slaveriet
Etter to mislykkede fluktforsøk lyktes det den afroamerikanske borgerrettighetsaktivisten Frederick Douglass fra Maryland å rømme fra slaveriet ved å hoppe på et tog. Han reiste deretter via Delaware forkledt som en sjømann til Pennsylvania der han ble frigitt samme år.

Douglass sluttet seg til svarte organisasjoner i Massachusetts, hvor han ble inspirert av redaktøren William Lloyd Garrison. I 1840-årene holdt Douglass foredrag om sin fortid som slave og om svart frigjøring i store deler av det østlige og sentrale USA, samt i Irland og Storbritannia.

Han var en bekjent av den hvite borgerrettsaktivisten John Brown, men motsatte seg Browns militante linje, og avslo å involvere seg i det etter hvert mislykkede slaveopprøret i Harpers Ferry i 1859. Allerede før borgerkrigen brøt også Douglass med den hvite borgerrettsaktivisten William Lloyd Garrison, etter at sistnevnte offentlig brente utgaver av USAs konstitusjon.

Etter borgerkrigen gled mange stater i USA tilbake til mer rasistisk lovgivning, og raseskillet gjenoppstod på mange områder i praksis, spesielt i sør. Douglass kastet seg inn i kampen mot det nye raseskillet, blant annet mot lokal lovgivning som utestengte svarte fra utdanning.

Ammar til topps i svartkrutt.net-ligaen 2015

Publisert: 1. januar 2016 av Øyvind Flatnes.
Antall visninger: 5810

Det var spenning helt til siste skudd, men til slutt var det Ammar som stakk av med seieren i svartkrutt.nets skyteliga 2015. Han vinner et gavekort på 500 kroner fra svartkrutt.net-butikken. Orion ledet før siste runde, men måtte se seg slått av Ammar som presterte en fantastisk serie i desember-konkurransen. Ammar vant med 81 poeng, foran Orion på andreplass med 79. Kammerherren sikret tredjeplassen. De tre øverste var også de eneste som kunne ta med seg bonuspoengene for å ha skutt alle rundene. Klikk på lenken under for å se hele resultatlisten.

» Les mer...