Forum

Marked


Dagen i dag

16. mars 1792

Den svenske kong Gustav 3. ble skutt av Johan Jacob Anckarström under et ball i Stockholms opera. Han døde... Les mer ...

Dagen i går

15. mars 1781

Slaget ved Guilford Court House


16. mars 1792

Kong Gustav 3. ble skutt
Den svenske kong Gustav 3. ble skutt av Johan Jacob Anckarström under et ball i Stockholms opera. Han døde av skadene 29. mars.

På 1780-tallet engasjerte kongen seg i utenrikspolitikk, drevet av et voksende hat mot Danmark og et ønske om å erobre Norge og i det hele tatt gjenreise Sveriges storhet. I 1788 begynte han krig mot Russland, men måtte trekke seg tilbake grunnet et mytteri i hæren (Anjalaforbundet). I 1789 gjenopptok han krigen med skiftende hell, hovedsakelig til sjøs. Den ble avsluttet i 1790 med Freden i Värälä.

Krigen hadde ødelagt Sveriges økonomi, men like fullt tenkte Gustav på å angripe Frankrike, hvor revolusjonen var begynt. Han ble etterhvert svært upopulær, og det ble dannet en sammensvergelse mot ham. 16. mars 1792 ble han skutt av kaptein Jacob Johan Anckarström under en maskerade i Stockholmsoperaen , og den 29. mars døde han av skadene.

Som andre av sin samtids opplyste despoter var Gustav en prinsipiell motstander av dødsstraff, og sa på dødsleiet: «Låt ej straffa min attentator.» Attentatets hovedmann, Anckarström, ble likevel pisket i tre dager, før han ble halshogd, lemlestet og partert.

15. mars 1781


Slaget ved Guilford Court House
Slaget ved Guilford Court House ble utkjempet i dagens Greensboro i North Carolina under den amerikanske uavhengighetskrigen. Slaget involverte 1900 briter under general Charles Cornwallis som kjempet mot 4400 amerikanere under general Nathanael Greene. Britene vant slaget.

Til tross for de relativt små styrkene som var involvert er slaget regnet som et av de mest avgjørende i den amerikanske uavhengighetskrigen. Før slaget så det ut til at britene hadde lyktes i å gjenerobre Georgia og South Carolina med hjelp fra sterke lojalistiske fraksjoner og at North Carolina var innenfor deres rekkevidde. Etter slaget beveget Greene seg inn i South Carolina, mens Cornwallis valgte å invadere Virginia. Disse beslutningene gjorde at Greene kunne frarive britene kontrollen over sørkoloniene, mens de førte Cornwallis til Yorktown og overgivelse.



Uthevet artikkel

    Forsøk med spisskuler i kammerlader

  • Forsøk med spisskuler i kammerlader

    Det er alltid interessant å lese originalberetninger om hvordan gamle svartkruttvåpen ble brukt. Dessverre er det ikke mye slikt stoff å finne på norsk, eller dansk, som var språket i Norge i gamle dager. Norsk Militært Tidsskrift (NMT) er landets eldste fagtidsskrift, og ble etablert så langt tilbake som i 1831. Les hva NMT skrev om forsøkene med spisskuler i kammerlader i årene fra 1849 til 1856.

Marinens patronkonverterte kammerladere

Publisert: 4. juli 2016 av Øyvind Flatnes.
Antall visninger: 6944

Til nå har det vært gjengs oppfatning at Marinen begynte å gjøre om kammerladningsgeværene til metallpatron i 1867, samme år som Lunds forandring ble approbert for Hærens 4''' kammerladningsgeværer. Det har derfor vært vanlig å bruke betegnelser som Modell 1845/67 eller Modell 1860/67 om Marinens kammerladningsgeværer der tallet «67» står for årstallet da en har antatt at ombygningen ble approbert. Ny informasjon viser derimot at årstallet 1867 er for tidlig til å modellfeste Marinens patronkonverterte kammerladningsgeværer. Dette gjelder for samtlige av Marinens tre omgjøringsmodeller –Remington, Lund og Landmark – og i begge kalibre (18 lødig og 4 linjer). Denne artikkelen tar for seg historien om disse omgjøringsmodellene (klikk «Les mer ...» under).

» Les mer...