Forum

Marked


Uthevet artikkel

    Skyting «Over the Log»

  • Skyting «Over the Log»

    I gamle dager var ofte konkurransereglene for svartkruttskyting vesensforskjellige fra det de er i dag. Boka Sketches and Eccentricities of Col. David Crockett of West Tennessee fra 1834 beskriver en skytekonkurranse fra 1831 der Davy Crockett deltok.

Dagen i dag

1. mai 1808

Arendal kystforsvarsdivisjon ble opprettet , med hensikt å forsvare Arendal og området rundt mot fiendtlige... Les mer ...

1. mai 1808

Arendal kystforsvarsdivisjon ble opprettet
Arendal kystforsvarsdivisjon ble opprettet , med hensikt å forsvare Arendal og området rundt mot fiendtlige (engelske) skip fra Skagerrak. Etter flåteranet måtte kystforsvaret i stor grad satse på roflotiljen med kanonsjalupper og kanonjoller. Dette var mindre fartøyer som ble manøvrert med årer og var bevæpnet med en til to kanoner, mortere eller haubitser.

Den taktiske bruken ved angrep, var å benytte to og to sammen. En med ordinære mannskaper fra Marinen, og en med kystvern. Skipssjefen på Marinens farkost var derfor også avdelingssjef for begge jollene. Ved angrep på større fartøyer, var taktikken å legge alle jollene ved siden av hverandre. På den måten ble hver jolle kun en bærende plattform.

Kystforsvarets oppdrag under Napoleonskrigene gikk ut på å beskytte handelsfartøyene som seilte langs kysten, og så langt det lot seg gjøre å beskytte de fartøyene som kom inn fra sjøen. De handelsfartøyer som skulle østover samlet seg på Lyngør havn i påvente av eskortefartøy fra divisjonen. Fartøyer som skulle vestover ventet i Portør. For å kunne gi eskortefartøyenes sjefer, et varsel om det var fiendtlige fartøyer i nærheten var det ved siden av kjeden av optiske telegrafer, også en egen kjede av alarmstenger. Disse heiste opp et stort blått flagg når det var fare på ferde. Disse vaktstasjonene var det kystvernet som bemannet.

Bli med i svartkrutt.net-ligaen!

Publisert: 7. januar 2020 av Øyvind Flatnes.
Antall visninger: 3430

En ny runde av svartkrutt.net ligaen startet den 1. januar. Ligaen er en skytekonkurranse som er åpen for alle medlemmer av forumet på svartkrutt.net. Den består av tolv konkurranser der deltakerne skriver ut en blink og skyter antallet skudd som er angitt i konkurransereglene. En ny konkurranse starter den 1. hver måned, og du velger selv når i løpet av måneden du vil skyte. Du trenger ikke delta alle måneden for å være med.

Ligaen er delt inn i en klasse for langvåpen (rifler og musketter) og kortvåpen (pistoler eller revolvere). Du kan selvsagt delta i begge om du ønsker. Den 1. januar 2021 kåres en vinner i begge klassene.

Les mer om konkurransereglene i denne forumtråden. I årets første konkurranse skal deltakerne skyte på en rottefigur.

Rotteskive